Šumivé vína

 

     Od najlepšieho, najdrahšieho šampanského po najlacnejšiu fľašu perlivého, všetky obsahujú bublinky oxidu uhličitého. Napriek tomu nie sú podobné.
    Šampanské vyzrieva aj s usadeninou najmenej 15 mesiacov, no často aj niekoľko rokov. Skôr ako sa dostane na verejnosť, musí sa odstrániť usadenina, ktorá by časom spôsobila zakalenie vína. Robí sa to striasaním nazývaným aj remuage. Fľaše sa postupne striasajú buď ručne v špeciálnych stojanoch, čo môže trvať aj niekoľko týždňov, alebo za kratší čas strojom. Vďaka tomu usadenina klesne do hrdla striasanej fľaše. Hrdlo sa potom zmrazí, takže po odstránení zátky vystrelí zmrazený kus usadeniny von. Poznáme to ako degoržovanie.
    Do vína sa potom pridá víno a cukor.
    Šumivé vína vyrobené týmto spôsobom mimo oblasti Champagne sa môžu označovať ako vyrobené klasickou alebo tradičnou metódou. Striasanie je drahá záležitosť, takže lacnejšia cesta prípravy šumivých vín je presunúť víno po filtrácií do inej fľaše. Bohužiaľ, touto metódou stráca víno niektoré príchute.
    Lacnejším a podradnejším spôsobom je tanková metóda, pri ktorej druhé kvasenie prebieha vo veľkom tanku.
    Úplne na konci rebríčka je karbonizácia alebo metóda nazvaná „byciklová pumpa“, pri ktorej sa oxid uhličitý pumpuje do vína ako pri nealkoholických nápojoch.